MGOLD IPTV SELF SERVİS

MGOLD Self Servis ile aradığınız tüm soruların cevabını bulup, nasıl iptv izleyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olursunuz ve ayrıca sorunlarınızın çözümlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sayfanın altında Sıkça Sorulan Soruları ve Cevaplarınıda bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En çok sorulan konu başlıkları aşağıda listelenmiştir. Soruların üzerine tıklayarak cevaplarını görebilirsiniz.

IPTV üyelik linkinizi istediğiniz kadar cihaza yükleyebilirsiniz ama sadece aynı anda 1 cihaz ile izleyebilirsiniz. Ayrıca yayınları İnternet Tarayıcı üzerinden izleyemezsiniz. Linkinizi 3. taraf siteleriyle paylaşmayınız, online playerler üzerinde izlemeye çalışmayınız. Üye linkiniz paylaşıldığı takdirde üyeliğiniz askıya alınır.

Türkiye'de internet altyapısı inanılmaz derecede kötü bir durumdadır. Özellikle akşam 18:00 ile gece 00:00 arası internet yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu saatlerde Telekom altyapısı çökmenin eşiğine geldiği için, Türkiye dışındaki sunuculardan gelen internet trafiğine kısıtlama uygulamaktadır. Bu kısıtlama uygulandığında Türkiye dışındaki sunucular ile aranızdaki bağlantı hızı 1-2mbps civarına düşürülür. İnternet sağlayıcınızın hız testi sitesinde hız testi yaptığınızda hızınızı normal değerlerde göstererek sizi yanıltırlar. Durum böyle olduğunda iptv yayınlarınızda da donmalar meydana gelebilir.

Hayır, Türkiye dışındaki ülkelerde altyapı bu denli kötü olmadığı ve internet sağlayıcılar kullanıcılarını yanıltarak abone kazanmadığı için ADSL veya VDSL kullandığınızda yayınlarda donma olmaz. Ortalama 5-6mbps ile yayınların çoğunu rahatlıkla donmasız izleyebilirsiniz.

Hayır, Fiber teknolojisi çok yüksek hızlarda internet sağladığı için donma yaşamazsınız. AKK'yi geçmeniz durumunda hızınız düşürülürse donma yaşabilirsiniz. Eğer AKK geçmediğiniz halde ve fiber kullandığınız halde donma varsa bu sayfadaki Sorunlar bölümündeki "Kanallar Donuyor" kısmındaki adımları uygulayınız. Eğer sorun halen devam ediyorsa bizimle iletişime geçiniz.

Üyeliğiniz aynı anda 2 veya daha fazla cihazla izlenmeye çalışılıyordur. Bu durumu uzun süre devam ederse üyeliğiniz askıya alınır. Üyeliğiniz ile aynı anda sadece 1 cihazla izleme yapabilirsiniz.

Bu sorunda Türkiye'deki kullanıcılarımızda olabilmektedir. Modeminizin fişini söküp 2-3 dakika sonra takdığınızda telekom size yeni IP adresi verecektir ve sorununuz ortadan kalkacaktır. 24 saatte bir modeminizi yeniden başlatmanızı tavsiye ederiz.

Bu durumda izlediğiniz cihazda yazılımsal veya donanımsal bir problem olduğuna işarettir. Sorun yaşadığınız cihazın internet bağlantısında (kablo-ethernet veya Wi-Fi) bir problem olabilir. İnternetinizin sorunsuz, izlediğiniz cihazın sorunlu olduğunu gösteren bir durumdur.

YouTube gibi büyük siteler CDN hizmeti kullanır. CDN sizin Türkiye'de olduğunuzu farkeder ve size en yakın ülkedeki yada direkt Türkiye'deki sunuculardan videoyu gönderir. Bu nedenle Amerika veya Avrupa sunucularına bağlanmadığınız için telekomun yavaşlatmasına takılmazsınız. Bu yüzden YouTube'da donmadan FULL HD videolar izleyebilirken, IPTV gibi Türkiye dışındaki sunuculardan gelen internete yavaşlatma uygulandığından donma yaşarsınız. Türkiye'dekiler için bu sebeple en çok izlenen kanalların SD versiyonlarınada yer vermekteyiz.

person
Facebook ekibimizden destek al

Yaşadığınız sorunun çözümü veya sorunuzun yanıtı SELF SERVİS sayfamızda yer almıyorsa bize Facebook ile ulaşabilirsiniz. Çözüm veya yanıtı burda bulunan bir konu ise size tekrar Self Servis linki verilecektir.

Burada çözümünüzü bulamadıysanız Facebook ile bize mesaj gönderebilirsiniz.

Yoğunluğa göre mesajınıza en geç 24 saat içinde mutlaka cevap verilecektir.